Advert
Sağlık
Giriş Tarihi : 04-07-2019 22:41   Güncelleme : 12-07-2019 20:46

Amasralı aile hekimlerini merkeze istiyor

İmza Kampanyası Başlattılar.

Amasralı aile hekimlerini merkeze istiyor

Amasra halkı sağlıkta kaliteli hizmet bekliyor

4 AİLE HEKİMİ İSTEDİLER

Amasra Mahalle Muhtarları ve Halk Sağlığı Komitesi, sağlık ocaklarının şehir dışına taşınan sağlık ocaklarını geri istiyor. Muhtarlar ve Halk Sağlığı Komitesi adına yapılan açıklamada, Amasra’da sağlık ile ilgili yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri dile getirildi. Amasra’daki İlçe Hastanesinin tam donanımlı hale getirilmesi beklenirken, aile hekimlerinin ilçe hastanesine taşınması gibi yanlış bir kararla karşı karşıya kalındığının savunulduğu açıklamada, vatandaşların aile hekimlerine ulaşımının kolaylaştırılması, aile hekimi sayısının artırılması, yeni bir 112 Acil İstasyonu kurulması ve buraya yeni bir ambulans tahsis edilmesinin yanı sıra Semp Polikliniği kurulması ve Amasra İlçe Hastanesi’nin E1 tipi hastane haline getirilmesi talep edildi. Amasra’daki mahalle muhtarları Halk Sağlığı Komitesi ile birlikte Semavi Eyice heykelinin önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda Amasralı’nın da destek verdiği basın açıklamasında Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nün aldığı son kararlar ile Amasra’da sağlık hizmetleri konusundaki eksikliklerin ve sorunların daha da görünür hale geldiği savunuldu. Açıklamada şöyle denildi: “Amasra ilçe devlet hastanesi yapılış amacının altında bir kapasiteyle kullanılmaktadır. Amasra için daha kapsamlı uzman doktor barındıran E1 tipi hastane yapılacağı söylenmişti ve bu hastanenin planı bu şekilde yapıldığı halde şuan ki kullanımı mevcudiyetinin çok altındadır. Örneğin Bartın’da faaliyet gösteren 2 özel tıp merkezi Amasra İlçe Devlet Hastane binasının üçte bir büyüklüğe sahip oldukları halde bünyelerinde birçok uzman barındırıp gerekli teşhis müşahede yatarak tedavi cerrahi vb girişimleri yapabilmektedirler. Amasra’da bir Dahiliye ve Çocuk Uzmanı başta olmak üzere en az 4 uzman kapasitesi düşünülmüş bir hastane yapılmıştır, ancak Doktor atanmaması nedeniyle kullanılamamaktadır. Bu uzmanlar özellikle hasta yoğunluğu daha fazla olan 60 yaş üstü yetişkinler ve 6 yaş altı çocuklarımız için çok değerlidir. Mesela Bartın’da herhangi bir ilaç raporu almak için sabahtan sıra bekleyip doktora gidiliyor sonra kan veriliyor kanlar öğleden sonra çıkıyor tekrar doktora gidilip rapor çıkartılıyor. Bu aradaki süre zarfında örneğin babaannelerimiz Bartın’da beklemek zorunda kalıyor.

SEMT POLİKLİNİĞİNE İKİNCİ BİR 112 İSTASYONU KURULUP AMBULANS TEMİN EDİLMESİNİ İSTİYORUZ

Amasra’da acile geldiğimizde, örneğin şeker veya tansiyon gibi durumlarda pratisyen hekimler uzmana telefonla danışamadığı ya da uzmanın icaba gelip hastaya müdahale edemediği durumlarda hastayı Bartın Devlet Hastanesi’nin Acil’ine göndermek durumunda kalıyor. Bartın’da tedavi planlamış oluyor. Bu durumda örneğin gece taburcu olunduğunda hasta ve hasta yakını taksi ya da kendi araçlarıyla evlerine dönmek zorunda kalıyorlar. Acil müdahale için zamanla yarışıldığı göz önüne alınırsa bu aktarma hasta açısından riski artırmış oluyor. Amasra’da bu imkanlara sahip olabilen bir hastanemiz olduğunda Amasra köyleri, Bartın yerine kendi hastanesinde tedavi olacaktır. Bu durum Bartın Devlet Hastanesi’nin de yoğunluğunu azaltacaktır. Yaz aylarında bazen nüfusu 50 bine ulaşabilmektedir. Amasra, Kuzey Ege, Akdeniz turizm kentlerinde ve hatta en son Trabzon Uzungöl yaylasında uygulanan Semt Polikliniğine ihtiyaç duymaktadır. Bu poliklinik misafirlerimizin tıbbi ihtiyaçlarını karşılayacak, deniz vb aktivitelerde olabilecek acil durumlar için hızlı müdahale şansı tanıyacak, aile hekimine turizm amacıyla Amasra’ya gelenlerin gitmesini engelleyip kendi hastasına gereken süre ayırmasını kolaylaştıracaktır. Yaz aylarında hepimizin malumu aile hekiminde sıra beklemek zorunda kalıyoruz. Ayrıca semt polikliniğine ikinci bir 112 İstasyonu kurulup ambulans temin edilmesini de istiyoruz. Böylelikle gerektiğinde köylere hastaya giden ambulans meşgul olduğunda Bartın’dan ambulans beklemek yerine hızlı bir şekilde nakil gerçekleşmiş olacaktır. Son olarak Aile Hekimi Kanununda 25.maddede belirtildiği üzere aile hekimi hastasına en yakın konumda olmalıdır.

KALEŞAH MAHALLESİNE 1 AMASRA MERKEZE 3 AİLE HEKİMİ İSTİYORUZ

Bu kapsamda Kaleşah Mahallesine 1 Amasra merkeze 3 aile hekimi istiyoruz. Ayrıca yatarak tedavi gereken durumlarda Hastane imkanı olup uzman Doktor olmadığı için tedavi sağlanamıyor, Amasra halkı, Bartın Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunda kalıyor. Ayrıca aile hekimlerinin hastasına yakınlığı birinci basamak tedavi ve koruyucu sağlık hizmetlerinin ve yatan hasta ziyaretlerinin uygulanmasını kolaylaştıran bir uygulamadır. Sadece bu sebepten bile en yakın konumda olması gerekir yine çocuk ve yaşlı hasta için ulaşım zorluğu oluşmamalıdır. Aile hekimliği tüm Türkiye’de ve dünyada uygulanan bir sistem olup özetle hastasına en yakın doktor özelliği taşımaktadır. Bütün bu nedenlerle mahalle muhtarları ve Sağlık Komitesi aracılığıyla toplanacak ve Bartın Valiliğine ulaştırılacak olan imzalı dilekçelerimizle hekimlerin hastaya yakın yerde olmasını, aile hekimlerinin hasta yerleşimine uygun konumlandırılmasını istiyoruz. Semt Polikliniği ve ikinci bir 112 istasyonu istiyoruz. Amasra İlçe Hastanesi’nin donanımlı E1 tipi hastane olmasını istiyoruz.” Açıklamanın ardından halkın yerinde ve tam sağlık hizmeti alabilmesi amacıyla sıralanan taleplerin yer aldığı dilekçeler kurulan stantda Amasralıların imzasına açıldı. Amasralıların, 5 Temmuz Cuma akşamına kadar imza ile taleplere destek isteyecekler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 17 8
 • 2 Trabzonspor 15 8
 • 3 Fenerbahçe 14 8
 • 4 İstanbul Başakşehir 14 8
 • 5 Yeni Malatyaspor 13 8
 • 6 Galatasaray 13 8
 • 7 Sivasspor 12 8
 • 8 Konyaspor 12 8
 • 9 Gaziantep FK 11 8
 • 10 Antalyaspor 11 8
 • 11 Göztepe 9 8
 • 12 Beşiktaş 9 8
 • 13 MKE Ankaragücü 9 8
 • 14 Denizlispor 8 8
 • 15 Kasımpaşa 8 8
 • 16 Çaykur Rizespor 8 8
 • 17 Gençlerbirliği 6 8
 • 18 Kayserispor 4 8
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA