Advert
Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 17-05-2019 21:50   Güncelleme : 25-05-2019 23:00

Tehdit ve mobbinge maruz bırakıldık

Sağlık Sen Başkanından Zehir Zemberek Açıklamalar

Tehdit ve mobbinge maruz bırakıldık

Durmuş: Bartın’da 2018 yılından sonra Bartın Sağlık Hizmetleri görevine gelen idarecilerle yeni bir dönem başlamıştır.

HASTANEMİZDE SAĞLIK HİZMETİ AKSAMALARI, GÜVENSİZLİK ORTAMI BAŞLAMIŞTIR

Bartın Sağlık-Sen Şube Başkanı Naci Durmuş: “Bartın’da 2018 yılından sonra Bartın Sağlık Hizmetleri görevine gelen idarecilerle yeni bir dönem başlamıştır. İlk gün başlayan yanlış sağlık politikaları ve uygulamalarının yansımaları hizmet noktasında yaşanan problemlerle kendini göstermeye başlamıştır.” dedi. Bartın Sağlık-Sen Şube Başkanı Durmuş, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık-Sen ailesinin geçen yıl yaptığı basın açıklamalısının mevcut yönetim tarafından itibarsızlaştırma ve yok edilme çabasının içerisinde olunduğunun ve yetkililerin de yanlış bilgilendirildiğinin altını çizdi. Sendika üyeleri olarak tehdit ve mobbinge maruz kaldıklarını belirten “Durmuş, Bizim yaşadıklarımız karşısında, Bartın sağlık camiasında yaşananlar daha önemli idi ve biz buna odaklandık.” diye konuştu. Sağlıkta izlenen yanlış uygulamalar neticesinde bir sürü problemlerin yaşandığını belirten Durmuş, “Tecrübeli uzman hekimlerinin, sağlık çalışanlarımız tayin isteyip gittiler. İl dışına hasta sev eden olduk. Bir yıl içinde; üç başhekim yardımcısı iki müdür, üç müdür yardımcısı, sayısız servis sorumlusu, kritik görevlerdeki (Ayniyat, Organ Bağışı, Kalite, Laboratuvar, Kat Sorumluları, Enfeksiyon, Diyaliz, Acil Servis, Teknik Birimler vb.) çalışanların görevden ayrılmaları, görevden alınmaları neticesinde Sağlık Hizmeti aksamaları, güvensizlik ortamı başlamıştır. Hastanenin dayanıklılığına bakılmaksızın perde duvarlar dahil kırılmak suretiyle inşaat işlerine ağırlık verilmiştir. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının bu konu ile ilgili raporları göz ardı edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

BİLGİ OTOMASYON SORUNU, LABORATUVAR SİSTEMİ SORUNU YÜZÜNDEN MAĞDURİYET YAŞANMASINI İSTEMİYORUZ

Durmuş, Sağlık-Sen ve üyelerinin mevcut yönetimden ve yetkililerden istekleri şöyle: “Çalışanların Sesi, çalışanların Sendikası biz Sağlık – Sen Ailesi olarak şunları istiyoruz; Sağlık Bakanlığı İstatistiklerine göre Türkiye’nin en kötü hastanesi durumunda olan Hastanemizin geçmiş itibarını geri kazanmasını istiyoruz. Bartın’ da hizmet alan vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümünü başka illerde araması yerine sağlık sorunlarının çözümünü Bartın’ da bulmasını istiyoruz. Bilgi Otomasyon sorunu, Laboratuvar sistemi sorunu yüzünden mağduriyet yaşanmasını istemiyoruz. Sağlık Bakanlığımız tarafından milyarlarca lira harcanarak Eylül 2018 tarihinde ilimize kazandırılan Amasra İlçe Hastanesine iki Laboratuvar teknisyeni atanmış, bu teknisyenler çakılı kadro olmasına rağmen devlet hastanesine alınarak hastanenin laboratuvarı kapatılmıştır. Halen ilçe hastanesinde laboratuvar kapalıdır ve Amasra halkı hizmet alamamaktadır. Bir an önce laboratuvarın yeniden faaliyete geçirilmesini istiyoruz. Daha önceki yıllarda kardiyoloji bölümü il dışı sevkleri %10 larda iken, 2018-2019 döneminde %100’ lere ulaşmıştır. İl Ambulans Servisi il dışı sevklerine nerede ise yetişemez olmuş, ilçe ve beldelerdeki ambulanslar zaman zaman merkeze çekilmiş yada il dışı sevklere çıkarılmaktadır. En kısa sürede sevklerin düşürülmesi için önlem alınmasını istiyoruz. Patoloji sonuçlarının eskiden olduğu gibi Bartın’ dan alınmasını Bolu ve Zonguldak İllerinden sonuç bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz. Hastanemizde Psikiyatri Yataklı Birimi vardı. Yataklı Birim kapatıldı. Psikiyatri Yataklı Birimi olmadığı için mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın, mağduriyetlerinin kalkmasını istiyoruz.

YOĞUN BAKIMLARIN KAPATILMASI SONUCU VATANDAŞLARIMIZ MAĞDURİYET YAŞAMIŞLARDIR

Tüberküloz Hastaları Hastanemizde yataklı birimde tedavi görüyorlardı, yataklı birim kaldırıldı. Tüberküloz hastalığına yakalanan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasını istemiyoruz. Kanser hastalarına daha önce kimyasal tedavi uygulanıyordu. Artık sadece kısa süreli olan uygulamalar yapılıyor. Daha önceden olduğu gibi tüm hastalara Kemoterapi uygulanmasını istiyoruz. Mevcut Kan Bankasının yeri değiştirilmek isteniyor. Şartları uygun olmayan yere taşınarak ruhsatının iptal edilmesinden doğacak sorunların yaşanmasını istemiyoruz. Yoğun Bakımların kapatılması sonucu vatandaşlarımız mağduriyet yaşamışlardır. Yoğun Bakımlarda gerekli önlemlerin zamanında alınarak Yoğun Bakımlarda yaşanan bakım onarım vb. teknik nedenlerle kapatılmasını istemiyoruz. Hastanemizin tedarik etmesi gereken malzemelerin tedarik edilememesi neticesinde mağduriyetler yaşanmaktadır. Biz bu mağduriyetlerin yaşanmamasını istiyoruz. Acillerde çalışan Pratisyen Hekimlerimiz, Mecburiyet Hissiyatı ile Aile Hekimliği Sistemine geçiyor. Biz bunun bu şekilde olmasını istemiyoruz. Uzman Hekim olarak Bartın Halkına hizmet etmek için atanan Hekimlerimizin, “Askerlik sayıyor gibi” gitmek için gün saymalarını istemiyoruz. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanları artık her ay hastanede kaç nöbet tutacağım hesabı yapmıyor, bu ay kaç gün/gece evimde ailemle olabileceğim hesabını yapmaktalar. Daha adil çalışma ortamı istiyoruz. Gece - Gündüz fazla mesaiye kalan çalışanlarımız, eş ve çocuklarından ayrı kalmaktalar. Adaletli çalışma ortamı sağlanarak, çalışanlarımızın sevdikleri ile daha fazla bir arada kalmalarını istiyoruz. İdari birimlerde çalışan özellikle genç personellere verilen, süpervizör, koordinatör vb. nöbetler yerine aktif nöbete dahil edilerek diğer personellerin üzerindeki yükün hafifletilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarına hiçbir bilgisi ve deneyimi olmadığı hiç çalışmadığı farklı farklı servislerde her ay HOMS adı altında mesai yaptırılması ne kadar amacına uygun bir uygulamadır ve amacı nedir? Doğabilecek olumsuzluklar hesap edildi mi?

ADAM KAYIRMA VE TORPİLİN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ

Hastayla çalışan neden karşı karşıya getirilmek isteniyor? Herkesin kendi servisinde profesyonel bir şekilde nöbetini tutmasını istiyoruz. Sağlık Çalışanlarımıza; Hasta ve Hasta Yakınlarınca, Psikolojik ve Fiziksel Şiddet olmakta. Biz İdarenin gerekli önlemleri alarak şiddetten uzak çalışmalarını istiyoruz. Sağlık Çalışanları arasında Torpil ve Adam Kayırmacılığın kaldırılmasını istiyoruz. Çalışanlarımız, Hastanemize gittiklerinde; “Acaba bugün nerede çalışacağız?” kaygısı yaşıyorlar. Biz çalışanlarımızın kaygı duymadan işe gelmelerini istiyoruz. Gece – Gündüz çalışan, Sağlık Çalışanlarımız hak ettiği Döner Sermayeyi gelirin düşük olmasından dolayı alamıyorlar. Biz çalışanlarımızın daha çok çalışarak hak ettikleri Döner Sermayeden daha fazla pay almalarını istiyoruz. Yetkisi dışında çalıştırılanların (anestezi vb.) yetkisi dışında çalıştırılmalarına son verilmesini istiyoruz. Gerek Hastanemizde, gerekse İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan 112 İstasyon ve Komuta Birimlerindeki çalışanlar arasında yapılan Adam Kayırma ve Torpilin kaldırılmasını istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüğünde yetkileri dışında çalışanlar, çalışma huzur ve barışını bozarak personelin motivasyonlarını düşürmektedir. Bu duruma son verilmesini istiyoruz.
Son bir buçuk yıl içerisinde Bartın İlimizde Sağlık Hizmetleri çok geriye gitmiştir. Yapılan güzel şeyler de var. Ancak Genele bakıldığında şuana kadar kötü yönetilmemiş, gerek vatandaş, gerek yazılı ve görsel basında, gerek çalışanlar nezdinde, gerek bürokrasi, gerekse Sağlık – Sen Ailesi olarak bu zamana kadar eleştirilmemiştir. 04 / 04 / 2018 ve 05 / 04 / 2019 tarihlerinde yaptığımız açıklama gibi bu yaptığımız açıklamanın da göz ardı edilmemesini istiyoruz. Biz Sağlık – Sen Ailesi olarak, yetkililerin sesimizi duymasını, kurumumuzun Sağlık Bakanlığı göstergelerindeki hak ettiği yeri almasını, vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümünü başka illerde arama yerine, eskiden olduğu gibi Bartın İlimizde sorunlarının çözümünün sağlanmasını, Sağlık Çalışanlarımızın itibarı, onuru ve saygınlığını kazanarak, huzurlu, hak ettiğini alarak çalışmasını, yaşanan olumsuzluklardan dolayı Bartın’dan giden çok değerli Sağlık Çalışanlarımızın geri gelmesini istiyoruz.”

Gündem Haber Ajansı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 17 8
 • 2 Trabzonspor 15 8
 • 3 Fenerbahçe 14 8
 • 4 İstanbul Başakşehir 14 8
 • 5 Yeni Malatyaspor 13 8
 • 6 Galatasaray 13 8
 • 7 Sivasspor 12 8
 • 8 Konyaspor 12 8
 • 9 Gaziantep FK 11 8
 • 10 Antalyaspor 11 8
 • 11 Göztepe 9 8
 • 12 Beşiktaş 9 8
 • 13 MKE Ankaragücü 9 8
 • 14 Denizlispor 8 8
 • 15 Kasımpaşa 8 8
 • 16 Çaykur Rizespor 8 8
 • 17 Gençlerbirliği 6 8
 • 18 Kayserispor 4 8
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA