Advert
Sağlık
Giriş Tarihi : 15-05-2019 21:16   Güncelleme : 15-05-2019 21:29

Eczacılık Günü Kutlandı

Eczacılardan Atatürk Anıtı’na Çelenk

Eczacılık Günü Kutlandı

Basın açıklamasını Zonguldak Eczacılar Odası Genel Sekteri Ayşe Sargın yaptı.

CUMHURİYET MEYDANI’NDA TÖREN DÜZENLENDİ

14 Mayıs Eczacılık Günü, yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan Bartınlı eczacılar, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okuduktan sonra yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini sıraladıkları bir de basın açıklaması yaptılar. Bartınlı eczacılar adına açıklamayı Zonguldak Eczacılar Odası Genel Sekteri Ayşe Sargın yaptı.

HALKA EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANINIZ ECZACILARDIR

Konuşmasında eczacılık mesleğinin Türkiye’deki tarihçesinden bahsederek başlayan Sargın, 14 Mayıs 1839’da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içerisinde açılan Eczacılık Sınıfı ile ülkemizde eczacılığın akademik bir mesleğe dönüştüğünü belirtirken, “O günden bu yana, 180 yıldır mesleğimizi ileriye taşımak, insan ve toplum sağlığına değer katmak için adımlar atıyoruz” dedi. Eczacıların “önce zarar vermeyeceksin” ilkesiyle, halkın sağlığını merkeze alan bir perspektifle hizmet verdiğine dikkat çeken Sargın, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Eczacılık tarihini, insanlığın tarihinden ayıramayız. Tıpkı eczaneleri mahallelerimizden, yani yaşamın içerisinden ayıramayacağımız gibi... Halka en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar; köylerden kentlere, ülkenin her köşesine yayılmış hizmet ağı ile en kolay ulaşılan sağlık çalışanları olarak, kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veriyoruz. Eczanelerimizin kapısından giren, derman arayan hastalarımızın dertlerine ortak oluyor, çözüm bulmak için her koşulda, canla başla çalışıyoruz. Önleme, tarama gibi koruyucu sağlık hizmetleri, farmasötik bakımın yanı sıra ilaç suistimali ve yanlış ilaç kullanımında denetim mekanizması işlevi görüyor, bir nevi toplum için güvenlik ağı oluşturuyoruz. Bebek, çocuk, genç, yaşlı… Toplumun her kesiminde, yaşamın her aşamasında sağlıklı yaşamın öncelendirilmesi, ilaç tedavisi sonuçlarının iyileştirilmesi için çabalıyoruz.

ANNE-BEBEK DOSTU ECZANE

14 Mayıs, mesleğimiz ve mesleğimizin geleceği açısından önemsediğimiz simgesel bir tarih. Her sene temalar belirliyoruz ve 14 Mayıs’ı bu temalar çerçevesinde, tüm Bölge Eczacı Odalarımızla birlikte çeşitli etkinliklerle bir hafta olarak kutluyoruz. Bu yıl da anne ve bebek sağlığına odaklandık. Biz eczacıların bu alandaki rolünü pekiştirmek amacıyla temamızı ‘Anne Bebek Dostu Eczane’ olarak belirledik. Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın daha iyi bir sağlığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedeflerimizden olmuştur. Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilemeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışından satılmaya başladığını; ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz.

İNTERNETTEN İLAÇ ALMAYIN

O nedenle de sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye’ye sesleniyoruz: İnternetten pek çok şeyi alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın. İlaçta kur değişimi sırasında pek çok ilaç piyasadan çekiliyor ya da piyasaya kısıtlı bir şekilde veriliyor. Bunun yanı sıra döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar da ilacın bulunabilirliğini etkiliyor. Sizler de bu sürecin yakından takipçisi olarak bizlerle bu dönemde sıklıkla iletişime geçiyorsunuz. Yaşanan tüm bu süreç ilaçta dışa bağımlılığın ülkemiz için kabul edilebilir olmadığını, güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmamızın elzem olduğunu kanıtlıyor. Türk Eczacıları Birliği olarak ilaçta yerelleşmeyi destekliyor, konunun önemli bir paydaşı olarak işbirliklerine hazır olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu konuda da ilaç dahil sağlığa ilişkin ürünlerin üretiminde elimizi taşın altına koyduk, bundan sonra da koymaya devam edeceğiz.

www.bartinhalkgazetesi.com.tr

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA