Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 01-05-2019 13:38   Güncelleme : 12-05-2019 13:44

CHP Bartın yönetimlerine olağanüstü kongre çağrısı

Gölbucaklı, olağanüstü kongre çağrısı yaptı

CHP Bartın yönetimlerine olağanüstü kongre çağrısı

Tüzüğümüzün 24,25 ve 26. maddeleri ve siyasi partiler kanununun 19. ve 20. maddelerine göre olağanüstü kongrenin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

ATANMIŞ CHP YÖNETİMLERİNE OLAĞANÜSTÜ KONGRE ÇAĞRISINDA BULUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Bartın İl başkanlığı ve yönetimi için il delegeleri tarafından atanan yönetim kurulları, parti tüzüğünün 24,25 ve 26. maddeleri hatırlatılarak olağanüstü kongre çağırısı yapıldı. Kasım 2018’de Genel Merkez tarafından görevinden alınan CHP Bartın Merkez ilçe başkanı Hacı Gölbucaklı, Siyasi Partiler Kanunu ve Parti Tüzüğü gereğince yapılması zorunlu hale geldiğini belirttiği olağanüstü kongrenin vakit geçirilmeksizin gerçekleştirilmesi istemiyle CHP Bartın İl ve ilçe Başkanlığı’na başvurdu. Gölbucaklı, “Olağanüstü kongrelerin yapılmaması halinde her türlü kanuni haklarımızı kullanıp, bu kongrelerin yapılması hususunda üye ve delegelerimizde gerekli girişimlerde bulunarak yasal süreci başlatacağız diyerek konunun sonuna kadar takipçisi olacağını bildirdi.

ESKİ MİLLETVEKİLİ HİLMİ YÜKSELEN VE MİLLETVEKİLİ ADAYI FAHRİ ÖZSOY’DA OLAĞANÜSTÜ KONGRE İSTEMİŞTİ

CHP’nin Bartın’da 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinden 3. parti olarak çıkması, Genel Merkez tarafından atamayla yönetime getirilen CHP Bartın İl ve Merkez ilçe yönetimlerinin meşruiyetinin tartışılmasını da beraberinde getirmişti. CHP’nin son genel seçimlerde Bartın 2. Sıra Milletvekili Adayı olan Fahri Özsoy ve 19. Dönem CHP Kırşehir Milletvekili olan Bartın Yaşam Tıp Merkezi uzman doktorlarından Hilmi Yükselen, mevcut CHP Bartın il ve ilçe yönetimlerinin vakit kaybetmeden olağanüstü kongre sürecini başlatması gerektiğini savunurken seçimlerdeki başarısızlığın bir karşılığının muhakkak olması gerektiğini, yönetimlerin bedel ödemesinin zorunluluk olduğunu belirtmişlerdi. CHP Genel Merkezi tarafından 2018 Kasım ayında görevden alınan CHP Bartın eski Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’da benzer eleştirileri bir adım öteye taşıyarak olağanüstü kongre sürecinin başlatılması istemiyle resmen CHP Bartın merkez ilçe Başkanlığı’na başvurdu.

OLAĞANÜSTÜ KONGRELERİN YAPILMASI ZORUNLU HALE GELMİŞTİR

Gölbucaklı, söz konusu başvuru dilekçesinde 27 Kasım 2018 tarihinde Merkez İlçe teşkilatının CHP MYK kararı ile görevden alındığını, bundan 2 gün sonra Bartın CHP il yönetiminin söz konusu görevden alma ile ilgili olarak kendilerine bilgi verilip görüş alınmadığı gerekçesiyle toplu şekilde istifa ettiklerini anımsattı. “Buna istinaden Bartın CHP il yönetimi ve arkasından Merkez ilçe yönetimi de Genel Merkez tarafından yeniden atanarak seçim süreci tamamlanmıştır” diyen Gölbucaklı, seçim sürecinin de artık tamamlandığına dikkat çektiği başvurusunda, CHP parti tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince olağanüstü kongreye gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu savundu. Gölbucaklı başvuru dilekçesinde şunları kaydetti; “Seçim süreci bitmesi sebebi ile artık atanan yönetim kurulları, Tüzüğümüzün 24,25 ve 26. maddelerinde belirtildiği üzere; ayrıca, Siyasi Partiler Kanununun 19. ve 20. Maddelerinde belirtildiği üzere;  olağanüstü kongrelerin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Tüzük ve yasalarımızın bağlayıcı maddelerine istinaden CHP Bartın İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulları Olağanüstü kongrelerinin yapılması zorunludur. Bu konuda görüşlerini aldığımız birçok parti üyelerimiz ve delegelerimizin de talebi bu yöndedir. Olağan üstü kongrelerin en ivedi şekilde yapılması gerekmektedir. Tüzük ve yasalar bizler için bağlayıcı olmaktadır. Olağanüstü kongrelerin yapılmaması halinde her türlü kanuni haklarımızı kullanıp, bu kongrelerin yapılması hususunda üye ve delegelerimizde gerekli girişimlerde bulunarak yasal süreci başlatacağız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA