Advert
Çevre
Giriş Tarihi : 29-04-2019 19:00   Güncelleme : 10-05-2019 16:34

HEMA yeniden Amasra’ya Santral için ÇED başvurusu yaptı

Hattat, Keçi İnadından Vaz Geçmiyor

HEMA yeniden Amasra’ya Santral için ÇED başvurusu yaptı

ÇED toplantısının 10 Mayıs 2019 Cuma günü yapılmasına karar verildi.

MAHKEME 20 NİSAN 2018 TARİHLİ KARARI İLE BOZULMASI YÖNÜNDE KARAR VERİLMİŞTİ
    
Hattat Holding(HEMA)Amasra’ya, Termik Santral yapmak için ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'ne yeniden başvurdu. ÇED toplantısının, 10 Mayıs 2019 Cuma günü yapılmasına karar verildi. Hattat Holding tarafından Amasra'ya yapılması planlanan termik santral, kül depolama sahası, kömür hazırlama tesisleri ve dolgu alanı ile rıhtım entegre projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci yeniden başladı.

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nce konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “'Bartın ili Merkez, Amasra ilçesi sınırları içerisinde Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Termik Santral ile Kül Depolama Sahası, Kömür Hazırlama Tesisleri ve Dolgu Alanı ile Rıhtım Entegre projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi başvuru dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 10 Mayıs tarihinde halkın katılım toplantısı düzenlenecektir.
    HEMA Enerji tarafından 3 bin yıllık geçmişi olan Bartın'ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra'da kurulması planlanan termik santral için verilen 'ÇED olumlu' kararının iptali için Bartın Platformu üyeleri, 7 Kasım 2016'da topladığı 2 bin 19 imzayla Zonguldak İdare Mahkemesi'nde dava açmış, Zonguldak İdare Mahkemesi'nce 'ÇED olumlu' kararı iptal edilmemişti. Bunun üzerine 2 bin 2 kişi, temyiz isteminde bulundu. Danıştay 14. Dairesi'nce, 22 Şubat'ta, Zonguldak İdari Mahkemesi'nin 20 Nisan 2018 tarihli kararı ile bozulması yönünde karar verilmişti.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA