Advert
Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 23-04-2019 20:43   Güncelleme : 03-05-2019 12:44

Mugada uygulamalı imar planında değişiklik

0,05 olan emsal parsel sahiplerinin lehine 3 kat artırıldı

Mugada uygulamalı imar planında değişiklik

Kenan Dursun: Çok daha planlı bir Mugada’yı Bartın’a kazandırdık.

TÜM PARSEL SAHİPLERİNE DE YENİ TAPULARI VERİLDİ

    Bartın İl Genel Meclisi’nin Nisan ayı son toplantısında Arıönü Köyü Mugada sahil mevkii uygulamalı imar planı değiştirildi.  İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun Arıönü Köyü Mugada mevkii uygulamalı imar planı çevre düzeni planına uygun hale getirilerek emsal artışı sağlandığını belirtti.  Kenan Dursun İmar planı değişikliği ile ilgi yaptığı açıklamada; “ 21 06 1995  yılında 6 hektarlık alanda yapılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planın, Günübirlik Tesis Alanları ile ilgili Plan Notlarının 8. Maddesinde  "KAKS:0.05, hükmü bulunduğunu ifade ederek bu sayede estetik görünümü ile çok daha yaşanabilir, sağlıklı, sürdürülebilir yerleşkemiz olan Mugada ortaya çıkarılmıştır. Mugada’nın 6 hektarlık alanının dışında kalan 27 hektarlık alanında 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının tamamlandı. Bunun yanında yine 27 hektarlık alanda 18’ci madde uygulamasının tamamlanmasıyla birlikte tüm parsel sahiplerine de yeni tapuları verildi. 18 uygulaması sonrası ortaya çıkan sosyal alanları   belirlenmiş ve   tüm parsel aralarındaki   yolların da  çalışmalarının  tamamlanmasıyla birlikte çok daha planlı bir Mugada’yı Bartın’a kazandıracağız. 

      Plan çalışmalarına bölgesel ve de bir bütün olarak bakıyoruz. Mugada, Hatipler ve Büyükkızılkum’dan oluşan bölgenin bu çalışmaların hayata geçirilmesinde büyük katkısı olan başta karar organı Meclisimiz olmak üzere Sayın Valimize ve sahada görev alan tüm özel idare çalışanlarına teşekkür ediyorum. 1/100000 ve 1/25000 ölçekli çevre düzeni planlarında alt ölçek planları üst ölçek planlarına aykırı olamaz hükmü bulunmakta olup, ayrıca 1/25000  ölçekli çevre düzeni planında E(Emsal ) toplam inşaat alanı 0,15 olarak belirtildiğinden bu madde hükmünden faydalanılarak 0,05 olan emsal parsel sahiplerinin lehine olmak üzere 3 kat artırılarak 0,15 şeklinde düzenlenmiştir.

     Yeni düzenlemeye göreGünübirlik tesis alanlarında, kamping ve konaklama ünitelerini içermeyen duş, gölgelik, soyunma kabini WC, kafe-bar, pastane, lokanta, çayhane, açık spor alanları, spor tesisleri, golf alanları, açık gösteri eğlence alanları, lunapark, fuar su oyunları parkı ve özellik taşıyan el sanatları ürünlerinin 20 m² yi geçmeyen sergi ve satış ünitelerini içeren yapı ve tesisler ile açık otopark alanları yer alabilir. Bu alanlarda E(Emsal=Toplam İnşaat Alanı)=0.15, Maksimum yapı yüksekliği =4.50 metre (asma kat yapılması halinde 5.50 metre)’dir.” şeklinde plan notu ilave edilmiştir.  Ayrıca Mugada sahili için yapılan bu çalışmaların güzel sonuç vermesi  hem bizi hem de tüm Bartın halkını heyecanlandırıyor. Bu çalışmaların  tamamlanmasıyla birlikte çok daha planlı bir Mugada’yı Bartın’a kazandırdık.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA