Advert
Genel
Giriş Tarihi : 15-02-2019 17:44   Güncelleme : 24-02-2019 14:51

TOKİ Köprüsü Temeli Atıldı

281 Projeden 148’i Tamamlandı

TOKİ Köprüsü Temeli Atıldı

Bartın Irmağı TOKİ Köprüsü Temeli Görkemli Bir Törenle Atıldı.

ÇALIŞMALARIMIZ HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEK

       Bartın Irmağı TOKİ Köprüsü’nün temeli gerçekleştiren törenle atıldı. TOKİ köprünün temel atma törenine Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Yavuz Selim Kapancı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Devlet Su İşleri(DSİ) 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, siyasi parti temsilcileri, daire amir ve müdürleri ile vatandaşlar katıldı.  TOKİ Köprüsü temel atma töreninde konuşma yapan Bartın Valisi Sinan Güner; “ Yeni açıklanan TÜİK Nüfus verilerine göre il nüfusumuz Binde ‰ 27,6 lik bir artışla 198.999 kişiye ulaşmıştır. Nüfusun % 41,7’si İl ve İlçe merkezlerinde, %58,3’ü Belde ve Köylerimizde yaşamaktadır.

      2018 yılında yürüttüğümüz kamu yatırımlarında; “ 7 Milyar 112 Milyon 252 Bin TL bedelli 281 Projede çalışma yapılmış, Tahsis edilen 845 Milyon TL ödeneğin 784 Milyon 575 Bin TL harcama yapılarak %93 lük bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.” dedi Vali Sinan Güner konuşmasının devamında; “ Bu süreçte 281 projeden 148’i tamamlandı, 75 projede faaliyetler halen devam etmekte ve 5 proje ihale aşamasındadır. İlin sosyal ve ekonomik kalkınmasının temelini oluşturan ulaşım, enerji, çevre ve sosyal altyapı yatırımları kapsamında önem arz eden; Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu; 1 Kirazlıköprü Barajı ve Hes İnşaatı; Kozcağız Barajı; 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi; Bartın Kışla Sel Kapanı; Ulus-Eldeş Göleti ve Sulaması; Bartın Dereleri Taşkın Koruma Tesisleri; Bartın Adliye Sarayı inşaatı; çalışmalarında 2018 yılında gönderilen ödenekler doğrultusunda hedeflere ulaşılmış, 2019 yılında ise ödeneklerin belirlenmesi durumunda çalışmalara hızlı bir şekilde devam edilecektir.

İNKUM YOLUNUN İYİLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARININ SONUNA GELİNDİ

      Yine bu kapsamda olmak üzere; İnkumu’ndaki katı atık depolama alanının kaldırılarak düzenli atık bertaraf tesisi yapılması projesinde projelendirme çalışmaları devam etmektedir. İnşallah 2019 yılında temelini atacağız. Hayvanların korunması, çevre ve insan sağlığı açısından önem arz eden sokak hayvanlarının rehabilite edilmesi amacıyla planladığımız Hayvan Rehabitasyon Merkezi için arazi temin edilmiş olup proje aşamasına gelinmiştir. Yıllardır önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan İnkum yolunun iyileştirilmesi çalışmaları sona gelinmiştir. Bartın’ın gelişmesine ivme sağlayacak olan; Bartın Irmağı Islah projelerinde ise sürecin hızlandırılması için özel olarak gayret gösteriyorum, inşallah bu yıl içerisinde somut sonuçlarını göreceğiz. OSB ve Şehrin elektrik enerjisi altyapısını güçlendirecek olan OSB Trafo Merkezi yapımında da sona gelinmiştir. 2 Bartın Üniversitesi ve Yurtlar bölgesinin elektrik enerji ihtiyacı için gerekli olan, bu alanın köy şebekelerinden çıkarılıp Bartın-Kozcağız Enerji Nakil Hattı’na bağlanması konusunda da gerekli çalışmalar tamamlanmış olup Mart ayı sonundan itibaren çalışmalara başlanacaktır. Bartın Üniversitesi ve Yurtların su sorununun çözüme kavuşturulması, yarım kalan kanalizasyon tesislerinin tamamlanması, grup yollarının standardının geliştirilmesi konusunda da çalışmalara başlanmıştır.

GÜNDÜZ BAKIM EVİ AÇILMASI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

      Sayın cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 2. yüz günlük eylem planında Bartın ilinde yapılması emredilen engelli vatandaşlarımızın günlük bakımları ile uygun eğitim ve beceri kazandırma amaçlı “Gündüz Bakım Evi” açılması çalışmalarına başlanmıştır. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımıza eğitim için ek derslik sağlama konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir. - Eski Özel İdare binası olarak bilinen tarihi yapı restore edilerek Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 2. yüz günlük eylem planı kapsamında olmak üzere “Millet Konağı” olarak hizmete açılacaktır. - Sıfır Atık Projesi yine, önemli bir çevre projesi olarak devam etmektedir. Amasra İlçemizin UNESCO dünya kültür mirası listesine alınması çalışmaları kapsamında, koruma amaçlı imar planı yapılmış, arkeolojik kazı için izin çalışmaları başlatılmıştır. Kamunun elindeki atıl bina ve arsaların ekonomik girişimcilere tahsisi amacıyla tespiti; alternatif turizm faaliyetleri; markalaşma; sanayi yatırımları teşviki bakımından çeşitli proje çalışmaları devam etmektedir. 3 Bartın’ın en büyük sorunlarından birisi olan yoğun şehir içi trafiğini ve şehir içi geçişlerini en aza indirmek amacıyla yapımına karar verilen Bartın Irmağı Köprüsü’nün hayata geçirilmesinde emeği geçen DSİ Genel Müdürü Sayın Mevlüt Aydın ve merkez teşkilatını, DSİ 23. Bölge Müdürü Hayrettin BAYSAL ve bölge teşkilatını, DSİ 233 Şube Müdürü Sançar Biçer ve çalışanlarını, yapımı üstlenen Solmaz İnşaat Firmasını kutluyorum. Bu projenin hayata geçirilmesindeki çabalarından ve yardımlarından dolayı Sayın Bakanlarımıza, önceki Valililerimize, Sayın Milletvekili Yılmaz Tunç’a, Sayın Belediye Başkanı Cemal Akın’a, İl Müdürlerimize, bütün çalışma arkadaşlarıma, bizleri yalnız bırakmayan basın mensuplarına ve vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA