Advert
Advert
Advert

Yetkiniz, etkiniz yoksa kalkın o koltuklardan

Bora Işıkal’ın Adaylığını Milletvekili Bankoğlu İstemedi

Yetkiniz, etkiniz yoksa kalkın o koltuklardan
Yetkiniz, etkiniz yoksa kalkın o koltuklardan Admin
Bu içerik 1161 kez okundu.

İl Başkanı Selim Karakaş ve milletvekili Aysu Bankoğlu’nun aday belirleme sürecinden haberlerinin olmaması mümkün değildir.

GENEL MERKEZ HİÇBİR ŞEKİLDE İLİN MİLLETVEKİLİNİN VE İL BAŞKANIN RIZASI OLMADAN ADAY İSMİ BELİRLEMEZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl Başkanı Selim Karakaş’ın aday belirleme sürecinde ne bizim nede milletvekili Aysu Bankoğlu’nun yetkimiz, etkimiz yoktu. Adaylar CHP genel merkezi ve Parti Meclisi tarafından belirlendi açıklamasının ardından Amasra eski yönetimi sert tepki göstererek yazlı açıklamada bulundu. İstifa eden CHP Amasra eski ilçe yönetimi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Sonuç açık ve nettir başkan Selim Karakaş ve milletvekili Aysu Bankoğlu’nun aday belirleme sürecinden haberlerinin olmaması mümkün değildir. Anketler niteliksel çalışmalar için yapışmamıştır. Amasra halkına 5 aday adayından hangisini CHP Belediye Başkan Adayı olarak görmek istediği sorulmuş, ankete cevap veren halkın yüzde 71’i Bora Ömer Işıkal demiştir. Bu bakımdan yapılan anketten çıkan sonuç açık ve nettir. Amasra Belediye Başkan adayının görüşüldüğü Parti Meclisi toplantısında da Parti Meclisi Üyeleri tarafından Amasra’da aday belirleme için yapılan anket sonuçları sorulduğunda Bora Ömer Işıkal’ın adının yüzde 71 oranında halk bazında destek aldığı ilgili Genel Başkan Yardımcısı tarafından Parti Meclisi üyelerine aktarılmıştır.

ÖRGÜTLERİN VE HALKIN GÖRÜŞLERİ DEĞERLENDİRİLEREK ADAY BELİRLENİR

Bu konuşmalar Parti Meclisi tutanaklarında açık ve net biçimde yer almaktadır. Genel Merkezin hiçbir şekilde ilin milletvekilinin ve il başkanın rızası olmadan aday ismi belirlemez. İl Başkanı Selim Karakaş, istediğinde o tutanaklarda yer alan anket sonuçlarının ne olduğunu açık ve net biçimde öğrenebilir. Cumhuriyet Halk Partisinde il genelinde belediye başkan adayı belirme yöntemi öncelikle ilin milletvekilleri tarafından il başkanları ve ilçe başkanları başta olmak üzere örgütlerin ve halkın görüşleri değerlendirilerek belirlenir. İlin milletvekili belirlenen bu isimleri partimizin yerel yönetimlerinden sorumlu genel başkan yardımcısına iletir. Sayın Aysu Bankoğlu’da Bartın merkez ve ilçeleri için il başkanı ile birlikte karar alıp aday olmasını istedikleri isimleri Genel Merkeze iletmişlerdir. Genel Merkez hiçbir şekilde ilin milletvekilinin ve il başkanın rızası olmadan aday ismi belirlemez. Karşılıklı mutabık kalınan bu isimler MYK’da görüşülür, orada kabul edildikten sonra Parti Meclisine sunulur. Parti Meclisinin onayı alındıktan sonra adaylar kesinleşir.

ANKETLERDE HALKIN TERCİH ETTİĞİ İSİM YERİNE BAŞKA BİR İSİM ADAY GÖSTERİLMİŞTİR

Bu süreç içerisinde de Amasra hem MYK’da hem de Parti Meclisinde görüşülürken belediye başkan adayının neden Bora Ömer Işıkal olmadığı sorulduğunda da il milletvekilinin bu ismi aday olarak istemediği belirtilmiştir. O nedenle süreçte yaşananlar açık ve net ortadadır. İl Başkanı Selim Karakaş’ın da tüm bu gelişmelerden haberinin olmaması mümkün değildir. Milletvekili ve il başkanı aday belirleme sürecinde karşılıklı birçok görüşme yaparak adaylarının isimlerini karar altına almışlardır. Amasra ilçe örgütünün Bartın ilinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yunus Emre’nin ve Amasra halkının görüşlerine değer verilmeden, emeğe saygı duyulmadan alınan bu kararlar doğrultusunda aday belirleme süreci yaşanmıştır. Genel Merkez tarafından bizzat seçmene yönelik aday belirlemek için yapılan araştırma anket sonuçları görmezden gelinmiş ve yok sayılmıştır. Anketlerde halkın tercih ettiği isim yerine başka bir isim Recai Çakır aday gösterilmiştir. Siyasette tutarlılık inandırıcılığı, inandırıcılık büyümeyi getirir. Siyasette kolay çözümlere, kısa sürede gelecek büyük başarılara inanlar, başarılı olamazlar. Siyaset mümkün olanı yapma sanatıdır. Amasra İlçe Örgütü olarak daha önce yaptığımız açıklamaların doğru ve ilkeli olduğunu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Selim Karakaş Aysu Bankoğlu kalkın o koltuklardan CHP
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu’nun Bartın Mitingi İptal mi?
Kılıçdaroğlu’nun Bartın Mitingi İptal mi?
FETÖ/PDY Operasyonu
FETÖ/PDY Operasyonu